Vakum tüplü güneş enerjileri

Güneş ışınlarından maksimum düzeyde fayda sağlamayı amaçlayan vakum tüpler eski tip güneş kollektörlerini sektörün dışına itmiştir.

Yaksan Liva güneş enerji sistemleri olarak bu yeni teknolojiyi, ürettiğimiz sistemlere uyarladığımızda, uzun süren araştırmalar ve denemeler sonucunda hataların en aza indirildiği ve kategorisinde sorunsuz çalışan sistemler ortaya çıkmıştır.

Eski tip güneş kollektörlü sistemlerin halen üretimi sürmekle beraber sahip olduğumuz iş gücünün büyük bölümünü bu yeni teknolojinin uygulanması ve geliştirilmesine seferber ettik.

 

Teknik bilgiler;

Vakum tüp, iç içe geçmiş iki cam tüpün üst kısımlarından birbirlerine kaynatılması ve büyük tüpün alt kısmının kapatılması sonucunda oluşmuştur.

İki tüp arasındaki hava büyük tüpün alt kısmından emilerek dışarı atılır ve sızdırmazlığı sağlanır.

İç içe geçmiş bu iki tüpün arasındaki vakum değeri 5×10–3 pa ’dır.

Bu sayede uzun dönemli stabilizasyon sağlanmaktadır. Isı transferindeki ve ısının depolanmasındaki kayıplar minimuma indirgenmiştir.

İki tüp arasındaki vakumu muhafaza etmek için tıpkı televizyon tüplerinde olduğu gibi baryumdan yararlanılır.

Bu tüpler oldukça güçlü ve saydam bir yapıya sahiptir. 2.5 cm çapında yağan doluya dayanır ve yüksek kalitede borosilikatli camdan imal edilmiştir.

Güneş enerjisi vakum tüpleri - 18°c’ ye kadar soğuk hava şartlarında çalışabilme özelliğine sahiptir.

İçteki tüpün dış yüzeyi özel bir seçici yüzeyle kaplanmıştır. Seçici yüzey kaplaması için alüminyum nitrat kullanılmaktadır (al-n/al).

Bu seçici yüzey sayesinde, güneş ışınları mükemmel bir şekilde emilip ısıya çevrilir ve yansıma minimum düzeye indirgenir.

Pratikteki ömrü 15 yıldan fazladır.

 

Liva Güneş Enerjisi İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Cumhuriyet Mah. Akeller Cad. No:36 Söke/AYDIN
Tasarım: Mikro Bilgi İşlem Ltd. Şti.Copyright © 2017